BIZNES Media i PR

Polacy obstawili nagrodę dla Tokarczuk, Aleksijewicz sporym zaskoczeniem

Ubiegły tydzień zdecydowanie należał do literatury oraz pisarek – Olgi Tokarczuk i Swietłany ‎Aleksijewicz‬. Polacy często dyskutowali o przyznanych nagrodach literackich oraz samych

Data publikacji: 2015-10-12
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Polacy obstawili nagrodę dla Tokarczuk, Aleksijewicz sporym zaskoczeniem
Kategoria: BIZNES, Media i PR

Ubiegły tydzień zdecydowanie należał do literatury oraz pisarek – Olgi Tokarczuk i Swietłany ‎Aleksijewicz‬. Polacy często dyskutowali o przyznanych nagrodach literackich oraz samych laureatkach.

Polacy obstawili nagrodę dla Tokarczuk, Aleksijewicz sporym zaskoczeniem BIZNES, Media i PR - Ubiegły tydzień zdecydowanie należał do literatury oraz pisarek – Olgi Tokarczuk i Swietłany ‎Aleksijewicz‬. Polacy często dyskutowali o przyznanych nagrodach literackich oraz samych laureatkach.

Ubiegły tydzień zdecydowanie należał do literatury oraz pisarek – Olgi Tokarczuk i Swietłany ‎Aleksijewicz. Polacy często dyskutowali o przyznanych nagrodach literackich oraz samych laureatkach. Internauci typowali wygraną Tokarczuk – podsumował „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów”.

Najpierw statuetkę Nike otrzymała autorka „Ksiąg Jakubowych”, a trzy dni później  literacki Nobel powędrował do białoruskiej pisarki za „polifoniczny pomnik dla cierpienia i odwagi w naszych czasach”. „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” przenalizował obecność w prasie, RTV, internecie oraz w mediach społecznościowych obu konkursów -  Literackiej Nagrody Nobla i Nagrody Nike oraz ich tegorocznych laureatek. W badaniu wzięto pod uwagę 3 dni – dzień przed ogłoszeniem każdej nagrody, dobę, w której przyznano wyróżnienie oraz dzień po. Dla Nike był to zakres czasowy: 4-6.10.2015 r., a dla Nobla: 7-9.10.2015 r. 

W mediach głośno było o obu nagrodach literackich, jednak znacznie popularniejsze okazało się przyznanie polskiego wyróżnienia. W social media pojawiło się ponad 5,5 tys. wzmianek na ten temat. Dla porównania w nawiązaniu do Nobla – 4,1 tys. wpisów i komentarzy. Internauci najchętniej dzielili się informacjami o wygranej na Facebooku.

Z kolei w serwisach internetowych, prasie i RTV różnica pomiędzy konkursami była mniejsza. Wynik dla Nike wyniósł 1021 publikacji, a dla Nobla 945. Prasa, radio i telewizja więcej uwagi poświęciły nagrodzie przyznawanej przez szwedzką akademię.

Nagroda dla Aleksijewicz zaskoczeniem dla internautów

Analizując popularność w mediach samych laureatek, prym wiosła białoruska pisarka i dziennikarka – Swietłana ‎Aleksijewicz. W trakcie 3 dni w mediach społecznościowych wzmiankowało o niej aż w 3293 wpisach. Z danych wynika jednak, że szwedzka akademia zaskoczyła internautów. Niewielu stawiało na ‎Aleksijewicz dzień przed ogłoszeniem nagrody – 7 października w nawiązaniu do niej pojawiło się zaledwie 91 komentarzy.

Użytkownicy social media zdecydowanie częściej obstawiali wygraną Olgi Tokarczuk. 4 października, czyli 24 h przed ogłoszeniem wyników, na jej temat ukazało się 1302 wpisów. Łącznie w trakcie analizowanych dni opublikowano 2734 wzmianki. 

 

PRESS-SERVICE Monitoring Mediów wyraża zgodę na pełną lub częściową publikację materiałów pod warunkiem podania źródła (pełna nazwa firmy: PRESS-SERVICE Monitoring Mediów). W przypadku wykorzystania grafik należy wskazać źródło (nazwę firmy lub logotyp) przy każdym wykresie.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Polacy obstawili nagrodę dla Tokarczuk, Aleksijewicz sporym zaskoczeniem BIZNES, Media i PR - Ubiegły tydzień zdecydowanie należał do literatury oraz pisarek – Olgi Tokarczuk i Swietłany ‎Aleksijewicz‬. Polacy często dyskutowali o przyznanych nagrodach literackich oraz samych laureatkach.
Hashtagi: #BIZNES #Media i PR

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy