BIZNES Media i PR

Jak tworzyć kampanię marketingową dla start-upu?

Data publikacji: 2015-07-09
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Jak tworzyć kampanię marketingową dla start-upu?
Kategoria: BIZNES, Media i PR

Komunikacja i marketing mobilny, to coraz ważniejszy obszar działania firmy. O tym, jak start-up powinien się komunikować poprzez mobile oraz jak realizować kampanię marketingową w wersji mobilnej rozmawiamy z Bartłomiejem Juszczykiem, dyrektorem zarządzającym Grupy Adweb

Jak tworzyć kampanię marketingową dla start-upu? BIZNES, Media i PR - Komunikacja i marketing mobilny, to coraz ważniejszy obszar działania firmy. O tym, jak start-up powinien się komunikować poprzez mobile oraz jak realizować kampanię marketingową w wersji mobilnej rozmawiamy z Bartłomiejem Juszczykiem, dyrektorem zarządzającym Grupy Adweb

Komunikacja i marketing mobilny, to coraz ważniejszy obszar działania firmy. O tym, jak start-up powinien się komunikować poprzez mobile oraz jak realizować kampanię marketingową w wersji mobilnej rozmawiamy z Bartłomiejem Juszczykiem, dyrektorem zarządzającym Grupy Adweb

Bartłomiej Juszczyk, Grupa Adweb

Web.gov.pl: Czym jest marketing mobilny?

Bartłomiej Juszczyk: Marketing mobilny to przede wszystkim ogół działań, narzędzi komunikacji, które docierają do konsumenta za pośrednictwem urządzeń mobilnych i mogą mu w taki właśnie sposób towarzyszyć.

Jak wygląda rynek marketingu mobilnego w Polsce?

Nade wszystko rynek marketingu mobilnego cały czas ewoluuje w naszym kraju. Liczne oczekiwania rewolucji, tzw. „roku mobile” nie sprawdzają się, za to mobile marketing staje się coraz częściej naszą codziennością, nawet jeśli na to często nie zwracamy uwagi. Wartość rynku szacuje się obecnie na ok 40-50 mln zł – co jest zarazem wynikiem małym w kontekście całej e-reklamy, ale jednocześnie cechującym się wysoką dynamiką w kontekście reklamy mobilnej.

Jak można wykorzystać mobile do promocji pomysłu lub start-upu?

Głównym problemem młodych przedsiębiorców jest pomysł na wykorzystanie mobile marketingu. Świetne case’y zagraniczne pokazują jak zintegrować realny marketing z marketingiem w urządzeniach mobilnych, tymczasem w Polsce wciąż pokutuje przekonanie: albo aplikacja albo jakieś rozwiązanie, z którego użytkownicy na pewno będą korzystali lub po prostu formaty reklamowe. Tymczasem szczególnie na początku biznesowej drogi liczy się pomysł, zwłaszcza taki, który jest blisko konsumenta i jest mu – tak po prostu – przydatny, a jednocześnie nie jest bardzo kosztowny.

Od czego start-upowiec powinien zacząć, tworząc strategię obecności w mobile? Jak zrealizować skuteczną kampanię mobilną?

Planowanie strategii mobilnej nie różni się wiele od absolutnie klasycznego podejścia marketingowego. Tyle, że w kanałach, które mają swoją specyfikę. Chodzi o zdefiniowanie grup docelowych, ustalenie celów, zasięgu, planów, wybranie narzędzi, mediów, a nade wszystko idei, jaka będzie towarzyszyła działaniom marketingowym w kanałach mobile. Brzmi być może banalnie, ale jest to normalny proces kreatywny, który musi być nastawiony na sukces, efektywność, a nie jedynie fanaberię.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez firmy w kreowaniu obecności w mobile?

Głównym problemem jest traktowanie użytkowników standardowo, albo wedle utartych w innych kanałach schematów marketingowych, albo też dość banalnie – proponując im dość proste formaty marketingu mobilnego, czyli aplikacje, zabawy, etc. Tymczasem jest to idealny czas, by się wybić i pokazać pomysł, który może porwać użytkowników i stać się wręcz kultowym w tych – w sumie – początkach marketingu internetowego.

Jak powinna wyglądać stricte zadaniowa strona mobilna?

W oczekiwaniach klientów widać, że przede wszystkim jest dążenie do tego, by każda nowo tworzona witryna była responsywna, czyli dostosowana do urządzeń mobilnych. I słusznie. W moim mniemaniu witryna mobilna powinna być jak najbliższa webowej – w swojej strukturze, menu, rozłożeniu funkcjonalności – by nie musieć na nowo „uczyć” użytkownika, tylko być mu przydatna.

Coraz częściej e-commerce decyduje się na tworzenie aplikacji mobilnych zamiast wersji mobilnych swoich stron. Który scenariusz według ciebie jest skuteczniejszy?

Wszystko zależy od branży. Bardzo cenię rozwiązania bankowe w postaci aplikacji, ale nie życzyłbym sobie, by każda witryna zmuszała mnie do instalacji swojego rozwiązania. W przypadku e-commerce kluczem jest funkcjonalność, ale i popularność danej witryny, która decyduje się na dane rozwiązanie. Który scenariusz jest skuteczniejszy – zależy w dużym stopniu od marki. Zainstaluję aplikację popularnej marki z obszaru produktów łatwozbywalnych, ale nie zainstaluję sklepu, z którego korzystam raz na pół roku.

Czy wykorzystanie kodów QR w promocji strony czy aplikacji ma sens? Gdzie powinien linkować? Gdzie umieszczać kod?

Kody QR miały być wsparciem działań marketingowych i wręcz nowym narzędziem wykorzystywanym w kampaniach. Tymczasem warto je wykorzystywać jako pewnego rodzaju przedłużenie sprzedaży, narzędzie pobierania danych, które następnie mogą być spożytkowane przez konsumenta. Przykładowo pobierając kod QR danego produktu, mogę później ponownie się nim zainteresować, a może być przekierowanym do sklepu on-line. Natomiast traktowanie kodów QR jako samodzielnego narzędzia marketingowego okazało się już nieudane, mimo „czarowania” rynku już kilka lat temu.

Bartłomiej Juszczyk – dyrektor zarządzający Grupy Adweb. W sektorze mediów i reklamy działa od ponad 15 lat. Menedżer, inwestor, ekspert mediów, wykładowca; prywatnie podróżnik, pasjonat motocykli i sportów ekstremalnych, alpinista, teoretyk nauk ekonomicznych w trakcie rozprawy doktorskiej. Autor kilkuset publikacji poświęconych budowaniu marek, wizerunku, promocji firm, zagadnieniom strategii marketingowych oraz wykorzystania Public Relations w kampaniach zintegrowanych; prelegent konferencji i spotkań branży marketingu, PR i IT, wykładowca akademicki warsztatów promocji i reklamy, komentator polskiego rynku marketingu oraz interactive. Promotor niesztampowych kampanii i rozwiązań komunikacyjnych w strategiach marek. Twórca topowej grupy marketingowej – Grupa Adweb, działającej na różnych polach promocji 360.

Autor:

Natalia Wiśniowska
Dziennikarz
web.gov.pl
 

Artykuł udostępniamy na licencji Creative Commons CC BY-ND 3.0 PL (http://creativecommons.org/licenses/by-nd/3.0/pl/). Warunkiem wykorzystania tekstu jest zachowanie go w niezmienionej formie oraz wyraźne oznaczenie autora (imię i nazwisko) oraz podlinkowanego źródła tekstu (www.web.gov.pl). Wykorzystanie fragmentów tekstu jest możliwe na zasadach cytatu, określonych Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Jak tworzyć kampanię marketingową dla start-upu? BIZNES, Media i PR - Komunikacja i marketing mobilny, to coraz ważniejszy obszar działania firmy. O tym, jak start-up powinien się komunikować poprzez mobile oraz jak realizować kampanię marketingową w wersji mobilnej rozmawiamy z Bartłomiejem Juszczykiem, dyrektorem zarządzającym Grupy Adweb
Hashtagi: #BIZNES #Media i PR

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #BIZNES   #Media i PR